Sceny z życia małżeńskiego – książka na podstawie filmu Bergmana

Dzieciństwo Bergmana nie było szczęśliwe. Opisywał siebie jako outsidera, który był zbyt nieśmiały, aby bawić się z innymi dziećmi. W tym okresie życia Bergman stał się samotnikiem i marzycielem. Poczucie niewidzialności służyło mu później jako filmowcowi i aktorowi, co widać również w jego twórczości.
"Sceny z życia małżeńskiego" – jak interpretować ten film?
Książka stanowi literacki zapis jednego ze słynnych filmów Ingmara Bergmana. Opowiada nie tyle o życiu małżeńskim, co o człowieku i jego chęci do zmienienia samego siebie. Powieść zaczyna się od opisu szczęśliwego małżeństwa, żyjącego spokojnym, mieszczańskim życiem. Wspólnie wychowują oni dwójkę dzieci. Z czasem ich relacja zaczyna się jednak psuć. Pojawia się uczucie bycia niezrozumianym, czemu towarzyszy coraz więcej kłótni. Następnie dwójka ludzi zostaje przedstawiona kilka lat później w zupełnie innych okolicznościach. Czytelnik sam może ocenić to, jaka zmiana zaszła w każdym z nich. Okazuje się że poradzili sobie z kryzysem w zupełnie inny sposób.
Dlaczego warto sięgnąć po tę lekturę?
Książka, podobnie jak dzieła Bergmana, stanowi ciekawy opis ludzkiej psychiki. "Sceny z życia małżeńskiego" udowadniają, że reżyser jest nie tylko prawdziwym artystą, ale również doskonałym znawcą ludzi. Studium relacji damsko-męskich jest niezwykle szczegółowe. Tematyka powieści jest dość niepozorna, jednak akcja trzyma w napięciu. Lektura spodoba się wielbicielom książek obyczajowych. Z opiniami na jej temat można zapoznać się na stronie internetowej lubimyczytac.pl. Znajdują się tam również informacje dotyczące roku wydania, liczby strona, a także autora przekładu. Warto dodać, że dzieło zostało również zekranizowane jako miniserial.
Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!